Duidelijkheid, éénvoud en met recht omgeven. OmgevingsWeb.
Mail niet goed leesbaar?
Lees de nieuwsbrief dan in uw browser.

>> Nieuws 31 oktober 2011

Krijgt u de nieuwsbrieven van OmgevingsWeb nog niet? Geef hier uw mailadres door!





Koppeling met FacebookDoor Edwin Kort
De artikelen in deze nieuwsbrief zijn vanaf nu gekoppeld met uw Facebook account. Bij het aanklikken van een artikel kunt u middels uw facebook account reageren op het artikel. Facebook lijkt steeds meer terrein te winnen. Google investeert momenteel ook veel geld in een alternatief voor Facebook waar ik veel meer van verwacht. Wellicht gaat iedereen straks weer over naar het Google platform (van hyves naar Facebook, van facebook naar Google). Zo blijven we bezig en blijft het voor OmgevingsWeb belangrijk om steeds mee te gokken wat het uiteindelijk gaat worden.






Elk jaar: 1.400 doden door asbest
In vrijwel alle scholen asbest aanwezig

Door Edwin Kort
Op het Nationaal Congres Asbest Feiten werden door Atsma schokkende cijfers bekendgemaakt. Op tachtig procent van de scholen is asbest aanwezig. Slechts de helft van de scholen doet de moeite om een asbest enquête in te vullen. Ondanks dat asbest zeer gevaarlijk is en twee keer zoveel dodelijke slachtoffers tot gevolg heeft dan in het verkeer.

Opmerkelijk is dat Atsma zijn excuses maakt voor de administratieve last die de asbest enquête voor de scholen geeft.
Ik denk dat het eens gedaan moet zijn met die zachte aanpak van hem en tot daden moet komen. Hoe lang zijn we er nu al mee bezig? Denk aan de strijd die Remi Poppe (SP) altijd heeft gevoerd. Obama geeft wel miljarden uit om de scholen asbest vrij te krijgen. In Nederland lijkt iedereen naar elkaar te wijzen en maakt zich liever drukker om de "administratieve last". Daardoor wordt het gevaar afgezwakt.
Lees hier de wel hele lieve toespraak van Atsma richting schoolbestuur.







Vermindering complexiteit van omgevingsrecht zal gebiedsontwikkeling maar beperkt kunnen versnellenDoor PBL
Een herziening van het omgevingsrecht, gericht op het verminderen van de complexiteit, zal de planprocedures bij gebiedsontwikkeling maar beperkt kunnen verkorten. Het omgevingsrecht is slechts één van de elementen bij gebiedsontwikkeling die de totale procesduur beïnvloeden. Daarbij is de restrictiviteit van het omgevingsrecht – de beperkingen die de inhoudelijke (milieu)normen opleggen - meer van invloed op het proces dan de complexiteit van het omgevingsrecht. Dit blijkt uit de PBL-studie 'Omgevingsrecht en het proces van gebiedsontwikkeling'.
Lees verder en download het onderzoek






Bouwvergunning kan geweigerd worden op oud voorontwerp bestemmingsplanDoor Max Seelen (Patres)
Een bouwvergunning kun je met een gerust hart weigeren door te verwijzen naar een (oud) voorontwerp bestemmingsplan.

Als je een bouwvergunning wil weigeren, omdat het bouwplan niet past in een voorontwerp bestemmingsplan, dan mag je met een gerust hart naar dit plan (met deze status) verwijzen. Je weigeringsbesluit is dan prima gemotiveerd.
Lees verder







Nieuwe Bouwbesluit op 1 april 2012 in werkingDoor VNG
De invoeringsdatum van het Bouwbesluit 2012 is 1 april. Dat is de datum waarop het Bouwbesluit en de daarmee samenhangende besluiten en de wijziging van de Woningwet in werking treden.

Minister Donner (BZK) kreeg de Tweede Kamer achter zich in het voortgezet algemeen overleg op 26 oktober. Er werd nog wel een aantal moties ingediend, waarover op 1 november gestemd wordt.   

Gevolgen MBV
Uitstel van het Bouwbesluit  2012 heeft gevolgen voor de (Model)bouwverordening:

  • De inwerkingtreding van de 14e serie van wijzigingen van de (Model)bouwverordening vindt plaats in de gemeenten op een nader te bepalen datum, gelijktijdig met de inwerkingtreding van het Bouwbesluit 2012 en de wijziging van de Woningwet. Hierover volgt nog nader bericht.
  • Artikel B van de wijzigingsverordening krijgt waarschijnlijk een andere redactie. Ook hierover volgt nader bericht.

Meer informatie






Onderzoek naar restauratiebehoefte gemeentelijke monumentenDoor Nationaal Restauratiefonds
Eén op de vijf gemeentelijke monumenten verkeert in slechte staat. Het gebrek aan geld is hiervoor de belangrijkste reden. Dat blijkt uit het onderzoek dat het Restauratiefonds heeft gehouden onder ruim 30.000 eigenaren van gemeentelijke monumenten. Als er niet snel wordt ingegrepen, dan lopen deze monumenten gevaar dat de schade blijvend is en wordt herstel onbetaalbaar. Graag delen wij met u de belangrijkste conclusies van ons onderzoek.
Lees verder





Kabinet komt met aangepaste regeling griffierechtenDoor Rijksoverheid
Minister Opstelten van Veiligheid en Justitie stuurt maandag het wetsvoorstel griffierechten naar de Tweede Kamer, waarin staat dat het griffierecht in bestuurszaken is verlaagd ten opzichte van het eerder voorgestelde algemeen geldend basistarief van 500 euro. Daarnaast komt er een vrijstelling van griffierechten voor personen zonder vermogen, inkomen of uitkering. Ook ziet het kabinet af van griffierechten voor de burger die zich in hoger beroep in bestuurszaken moet verweren. Dit zijn de belangrijkste wijzigingen naar aanleiding van de adviezen, die sinds de consultatie van het wetsvoorstel in maart van dit jaar zijn binnengekomen.
Lees verder





>> Nieuwe vragen / antwoorden op LinkedIn


Andere competenties voor RUD-medewerkers? Graag jullie hulp en ideeën. Handreiking Goed opgeleid voor de Wabo in een nieuw jasje?

Worden er andere kennis, competenties en opleidingen verwacht van de nieuwe RUD-medewerkers? En zo ja, wat verandert er dan? 

Ben jij bekend met de “Handreiking goed opgeleid voor de Wabo”? Deze is in 2008 opgesteld voor de Wabo. Ik heb een link toegevoegd voor degenen die 'm nog niet kennen. 
Inmiddels zijn ook de kwaliteitscriteria opgesteld, waarbij ook deze Handreiking is gebruikt als input. Daarnaast komt de RUD er aan, de Omgevingswet wordt voorbereid en tenslotte is er een discussie over privatisering van overheidstaken. 
Wat vind jij van de handreiking? Wat zou er nog aan toegevoegd of veranderd moeten worden als we naar de toekomstige ontwikkelingen kijken? 
Bij het congres de Dag van de Wabo op 17 november in Nijkerk geef ik samen met Margreet Schotman van de gemeente Rotterdam en bestuurslid van de Vereniging BWT een workshop over de Handreiking Goed opgeleid voor de Wabo. 
We zouden graag in contact willen komen met gemeenten, RUD's, provincies, milieudiensten die de handreiking gebruikt hebben of met dit onderwerp bezig zijn. Maar ook anderen die hier ideeen over hebben en het leuk vinden om mee te denken over wat dit betekent voor de functies in de toekomst. Graag ontvangen we jullie bijdragen, ideeën en opmerkingen...
Lees hier de reacties of reageer


Door Anton



Mag je de uitgebreide procedure omzetten naar de regulier procedure, als er aangepaste tekeningen worden ingediend voor de aanvraag?

Er wordt een aanvraag omgevingsvergunning ingediend in strijd met bestemmingsplan, geen binnenplanse of kruimelafwijking mogelijk, dus een uitgebreide procedure. 

Gemeente wil niet meewerken, dus plan moet worden aangepast aan bestemmingsplan. Aanvrager kiest ervoor de aanvraag aan het bestemmingsplan aan te passen. Dit zou in veel gevallen een wijziging van ondergeschikte aard zijn. 

Kun je dan dezelfde aanvraag omzetten van uitgebreid naar een reguliere procedure?
Lees hier de 10 reacties of reageer (6 nieuwe reacties)


Door Jeroen



Kan vergund strijdig gebruik (Bor, bijlage II art 4.9) samengaan met het vergroten van het gebouw?

In artikel 4 lid 9 van bijlage II van de BOR is opgenomen dat buitenplans mag worden afgeweken van het bestemmignsplan voor het gebruiken van bouwwerken, al dan niet in samenhang met inpandige bouwactiviteiten. Wat betekent dit? 

1. Is het toegestaan om het gebouw gelijktijdig vergunningsplichtig uit breiden? 
2. De 'afwijkingsvergunning' blijft in werking en expireert niet. Is het toegestaan om tijdens deze 'afwijkingsvergunning' vergunningsplichtig uit te breiden? 
3. Mag er vergunnignsvrij worden gebouwd? Het feit dat de gemeente strijdig gebruik vergund wil niet zeggen dat daarmee de toekomstige bestemming (begripsbepaling hoofdgebouw) overeen gaat komen. 

Bijvoorbeeld bij een bestaand gebouw is een uitbreiding nodig (met buitenplanse afwijking) om het gebruik als winkel toe te staan. Indien het strijdig gebruik en het uitbreiden niet in combinatie is toegestaan kan eerst vergunning voor de uitbreiding worden gevraagd / vergund en daarna vergunning voor het strijdig gebruik. Op deze manier bereikt men hettzelfde in twee stappen. Het lijkt me dus onlogisch als dit neit in 1 stap kan.
Lees hier de 156 reacties of reageer (3 nieuwe reacties)


Door Roy



Plaatsen van een erf- of perceelafscheiding op minder dan 1 meter van openbaar toegankelijk gebied

Er woedt momenteel een discussie op de afdeling over artikel 2 lid 12 van bijlage 2 behorende bij het Besluit omgevingsrecht. Dit artikel heeft betrekking op het vergunningvrij bouwen van een erf- of perceelafscheiding. Onder sub 3 van dit artikel wordt gesteld dat een erf- of perceelafscheiding op minder dan 1 meter van openbaar toegankelijk gebied als vergunningvrij gezien kan worden, mits er geen redelijke eisen van welstand van toepassing zijn. De wettekst is in deze erg duidelijk, maar de toelichting zorgt er in dit geval voor dat er verwarring ontstaat.
Lees verder en lees de 9 reactie of reageer (2 nieuwe reacties)





Buitenplanse afwijking

Verruiming mogelijkheden inzet buitenplanse afwijking o.g.v. bijlage II Bor, hfst. IV, art. 4 lid 1 bij strijdig gebruik FW: attendering uitspraak ABRS 26-10-2011, 201103159/1/H1, LJN BU1640.
Lees hier de 8 reacties of reageer (8 nieuwe reacties)


Door Ellen

 



Vraag: Is de beslistermijn voor een verzoek om handhaving in bepaalde gevallen langer dan de in de Awb gestelde maximale 8 weken?

In beginsel dient op een handhavingsverzoek (= aanvraag) van verzoeker (= belanghebbende, artikel 1:2, eerste lid van de Awb) binnen 8 weken beslist te worden. Dit is bepaald in artikel 4:13, tweede lid van de Awb. 

Als op voorhand duidelijk is dat niet binnen 8 weken op het verzoek om handhaving kan worden beslist, bestaat de mogelijkheid om binnen deze periode aanvrager een redelijke termijn mede te delen: 
Lees hier verder en lees de 10 reacties of reageer (6 nieuwe reacties)


Door Dylan




BWT-ers kunnen hun biezen pakken - vanaf 2014 gaan overheidstaken over naar de markt.

Vanaf 2014 gaan taken over naar de markt Met stijgende verbazing zat ik te luisteren in de zaal van het Triavium in Nijmegen bij het congres van de Vereniging Bouw- en woningtoezicht op 6 oktober jongstleden. Ik had een storm...
Lees hier verder en lees de 7 reacties of reageer (3 nieuwe reacties)


Door Anton



 
volg ons op LinkedIn | volg ons op Twitter

Vragen of opmerkingen?
Mail naar Edwin Kort

Startpagina Wabo:
Wabo.OmgevingsVergunning.Com

Links Wabo
links.OmgevingsWeb.nl

Alles over het Bouwbesluit
Bouwbesluit


Alles over de Wabo:
www.Omgevingsweb.nl

Vergunningvrij bouwen:
Vergunningvrij.Omgevingsvergunning.Com

Duurzaam bouwen:
isoleren.Omgevingsvergunning.Com